ارتباط با ما 02144787082

تجاری سازی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

تجاری سازی در فیدار بسپار ارک

شرکت فیدار بسپار ارک، به عنوان یکی از کارگزاران رسمی معاونت علمی و فناوری، از سال 1395 در زمینه تجاری سازی ایده ها و محصولات نوآورانه، فعالیت می نماید.
جهت آشنایی بیشتر با خدمات تجاری سازی شرکت فیدار بسپار ارک و دریافت مشاوره رایگان می توانید از طریق کانال های ارتباطی ما در این وبسایت، با ما تماس حاصل نمایید.

تجاری سازی

تجاری سازی چیست؟

تجاری سازی (commercialization) به معنی حمایت و پشتیبانی از یک ایده، محصول یا فرآیند تا رسیدن به مرحله تولید انبوه و ارائه به بازار هدف، است. در واقع در پروسه تجاری سازی، مقصد، رساندن یک ساز و کار به جامعه، با هدف رفع یک یا چند نیاز آن جامعه می باشد.

به بیان دیگر، تجاری‌سازی، فرآیند معرفی یک محصول یا روش تولید جدید و نوآورانه در نظام عرضه و تقاضا و در دسترس قرار دادن آن در بازار هدف است. این اصطلاح اغلب به ویژه ورود به بازار تولید انبوه را تعریف می کند، و در بعضی تعاریف دیگر، شامل حرکت یک محصول خاص، از آزمایشگاه به بازار نیز می شود.

اصلی ترین نکته که در فرآیند تجاری سازی می باید به آن توجه داشت، شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در یک ایده یا محصول اولیه است که این عمل معمولا توسط دفاتر تجاری سازی مستقر در دانشگاه ها یا پارک های علم و فناوری، انجام می شود.

دفاتر تجاری سازی یا TCO ها (Technology Commercialization Office)، در ابتدا با رصد بازار، نسبت به شناخت نیازهای موجود در جامعه اقدام می کنند. سپس با مراجعه به مراکز علمی-پژوهشی نظیر دانشگاه ها و دیگر مراکز آموزش عالی، از راه حل های موجود، بهترین راه حل را انتخاب و آن را وارد مرحله تجاری سازی می نمایند.

مراحل تجاری سازی چیست :

  1. شناسایی نیاز و نقطه درد
  2. شناسایی راه حل های موجود
  3. معرفی راه حل به صنعت
  4. ارائه محصول نهایی به بازار