ارتباط با ما 02144787082

شرکت دانش‌بنیان: در جستجوی توسعه و نوآوری

زمان مطالعه: 3 دقیقه شرکت دانش‌بنیان: در جستجوی توسعه و نوآوری – چگونه کسب و کارهای دانش بنیان، اقتصاد را متحول می کنند؟ شرکت دانش‌بنیان چیست؟ در دنیای کسب و کار امروز، شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان نقطه شروعی جدید برای تجارت و نوآوری‌های علمی شناخته می‌شوند. این شرکت‌ها ابتدا به عنوان شرکت‌های تجاری معمولی ثبت می‌شوند و با اخذ ...

شرکت دانش بنیان
3 دقیقه
0 دیدگاه
امیر عباس نیازی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شرکت دانش‌بنیان: در جستجوی توسعه و نوآوری – چگونه کسب و کارهای دانش بنیان، اقتصاد را متحول می کنند؟

شرکت دانش‌بنیان چیست؟

در دنیای کسب و کار امروز، شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان نقطه شروعی جدید برای تجارت و نوآوری‌های علمی شناخته می‌شوند. این شرکت‌ها ابتدا به عنوان شرکت‌های تجاری معمولی ثبت می‌شوند و با اخذ مجوز‌های لازم، به شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل می‌شوند. بر اساس قوانین حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، این نوع شرکت‌ها به منظور توسعه تحقیق و توسعه در زمینه‌های اختراعات و نوآوری‌ها در حوزه فناوری تشکیل می‌شوند.

تعریف ساده از شرکت دانش‌بنیان

به طور ساده، شرکت دانش‌بنیان به منظور تجاری‌سازی ایده‌ها و اختراعات نخبگان علمی و پژوهشگران، از جمله اعضای هیئت‌علمی دانشگاه، تأسیس می‌شود. در واقع، در این نوع از شرکت‌ها، ارتباطی نزدیک بین علم و کسب‌وکار به منظور ایجاد ارزش افزوده برقرار می‌شود. علاوه بر تولید دانش و ارتقاء علمی، هدف اقتصادی نیز مدنظر قرار می‌گیرد.

شرکت‌های دانش‌بنیان با جذب متخصصان حوزه‌های دانشگاهی، تحقیق و پژوهش را در جهت تجاری‌سازی دانش گسترش می‌دهند. این اقدامات منجر به پیشرفت اقتصادی بر اساس علم، ایجاد فرصت‌های شغلی و تولید ثروت می‌شود.

انواع شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان به دو دسته دولتی و تجاری تقسیم می‌شوند. در صورتی که دانشگاه سهام بیش از ۵۰٪ در شرکت داشته باشد، آن شرکت به عنوان شرکت دانش‌بنیان دولتی شناخته می‌شود. اما اگر فقط اعضای هیئت‌علمی دانشگاه سهام زیر ۵۰٪ را در اختیار داشته باشند، آن شرکت به عنوان شرکت دانش‌بنیان تجاری شناخته می‌شود.

همچنین، شرکت‌های دانش‌بنیان در سه دسته دیگر نیز قرار می‌گیرند:

۱. شرکت‌های دانش بنیان نوپا

در صورتی که از تاریخ تأسیس شرکت کمتر از ۳ سال گذشته باشد، آن شرکت به عنوان شرکت دانش‌بنیان نوپا شناخته می‌شود.

۲. شرکت‌های دانش بنیان تولیدکننده

شرکت‌هایی که محصولات فیزیکی تولید می‌کنند و تمرکز اصلی آن‌ها بر روی تولید و فرآوری محصولات است، به عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده شناخته می‌شوند.

۳. شرکت‌های دانش بنیان صنعتی

شرکت‌هایی که در زمینه صنعت و تولید به فعالیت می‌پردازند و به بهبود فرآیندها و ارتقاء صنعت کمک می‌کنند، به عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان صنعتی معرفی می‌شوند.

4. شرکت‌های دانش بنیان خدماتی

شرکت‌هایی که در زمینه ارائه خدمات با  هدف بهبود فرآیندها و ارتقاء صنعت کمک می‌کنند، به عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان خدماتی معرفی می‌شوند.

 

مراحل ثبت شرکت دانش‌بنیان

مرحله اول ثبت شرکت

در این گام از مسیر تجارت و نوآوری، ابتدا باید یک شرکت یا موسسه را در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری ثبت کنید. پس از ثبت اولیه، می‌توانید به مراحل تبدیل آن به شرکت دانش‌بنیان بپردازید. در این مرحله، انتخاب نوع شرکت مثل شرکت با مسئولیت محدود یا شرکت سهامی خاص به شما وابسته است.

مرحله دوم ایده‌پردازی و نوآوری

یکی از گام‌های کلیدی در تأسیس شرکت دانش‌بنیان، ایده‌پردازی و ابتکار با ارزش است. در واقع، ترکیب علم و اقتصاد اساس تأسیس این نوع از شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد. ابتدا به شکل‌دهی به هویت تجاری و ایجاد شناخت رسانه‌ای می‌پردازیم. سپس به ایده‌پردازی و ابداعاتی می‌پردازیم که توانایی جذب تیم ارزیابی دانش‌بنیان را داشته باشد.

قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان تنها محصولات و خدمات با ارزش افزوده بالا را پوشش می‌دهد که بتوانند تجاری‌سازی شوند.

مرحله سوم تجاری‌سازی ایده و اختراع

یکی از مهم‌ترین مراحل تجاری‌سازی در راه ایجاد یک شرکت دانش‌بنیان، مرحله تجاری‌سازی ایده و اختراع است. در واقع، تبدیل یک ایده بزرگ به محصول یا خدمات تجاری واقعی این مرحله را تشکیل می‌دهد. برای موفقیت در این مرحله:

  • طرح امکان‌سنجی تجاری برای تبدیل ایده و اختراع به محصول تجاری ارائه دهید.
  • مجوزهای لازم را از مراجع ذیربط دریافت کنید.
  • مکان مناسبی را برای تجاری‌سازی ایده‌تان انتخاب کنید و از تسهیلات دولتی بهره‌برداری کنید.
  • یک طرح بازاریابی جامع جهت معرفی و فروش محصول تجاری‌سازی شده تدوین کنید.

با ثبت یک شرکت دانش‌بنیان، می‌توانید از مزایایی مانند معافیت مالیاتی و دسترسی به منابع دولتی برای توسعه خود بهره‌برداری کنید.

اگر می‌خواهید شرکت دانش‌بنیان خود را ثبت کنید، می‌توانید به وب‌سایت اینجا مراجعه کنید. همچنین، اگر سوالاتی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط: 

دانش بنیان شدن شرکت آرون رایا بسپار با منتورینگ دانش بنیان

خدمات شتابدهی دانش بنیان

دیدگاهتان را بنویسید