ارتباط با ما 02144787082

حمایت از محصولات ساخت داخل: تسهیلات تولید و اصلاح تعرفه‌ها

زمان مطالعه: 3 دقیقه حمایت های محصولات ساخت داخل برای شرکت ها و موسسات دانش بنیان چیست؟ تعریف حمایت از محصولات ساخت داخل حمایت از محصولات ساخت داخل به مجموعه اقدامات و تدابیری اشاره دارد که به منظور تقویت و توسعه تولید محصولات داخلی در کشور انجام می‌شود. این حمایت‌ها به شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان امکان می‌دهند تا ...

حمایت های محصولات ساخت داخل برای شرکت ها و موسسات دانش بنیان
3 دقیقه
0 دیدگاه
امیر عباس نیازی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

حمایت های محصولات ساخت داخل برای شرکت ها و موسسات دانش بنیان چیست؟

تعریف حمایت از محصولات ساخت داخل

حمایت از محصولات ساخت داخل به مجموعه اقدامات و تدابیری اشاره دارد که به منظور تقویت و توسعه تولید محصولات داخلی در کشور انجام می‌شود. این حمایت‌ها به شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان امکان می‌دهند تا محصولات خود را با کیفیت و با توجه به نیازهای بازار تولید کرده و به فروش برسانند. در این مقاله، به بررسی انواع حمایت‌های محصولات ساخت داخل برای شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان می‌پردازیم.

 

مقالات مرتبط

معیارهای جدید کالاها و خدمات دانش بنیان

حمایت های مالیاتی از شرکت های دانش بنیان

 

1- حمایت از توسعه بازار – تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته

معاونت علمی و فناوری با هدف حمایت از تولید ماشین‌آلات پیشرفته ای که به طور مستقیم در تولید محصولات نقش داشته و بیش از ۷۰ درصد آن در داخل کشور ساخته شود تسهیلات «در قالب فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و جعاله ساخت ماشین‌آلات یا استصناع» ارائـه می دهد. این تسهیلات تا سقف ۷۰ درصد قیمت ماشین‌آلات همراه با بازپرداخت ٢٤ ماهه با نرخ ١٦ الی ۱۸ درصد سالیانه ارائه می‌شود. این اقدامات به توسعه بازار و افزایش کیفیت تجهیزات کمک می‌کنند.

2- اصلاح تعرفه گمرکی

در راستای حمایت از تولیدات با کیفیت دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری در تعامل با مراجع ذی صلاح از جمله کمیسیون ماده یک آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، از اصلاح تعرفه‌های گمرکی مرتبط پشتیبانی می کند. این اصلاحات باعث افزایش ترغیب شرکت‌ها به تولید محصولات دانش بنیان با کیفیت و رقابتی می‌شود.

3- نمایشگاه ساخت ایران – تجهیزات و مواد آزمایشگاهی

اعطای یارانه خرید به سازندگان تجهیزات آزمایشگاهی حاضر در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، براساس عمق و میزان ساخت داخل محصولات صورت می‌گیرد. این اقدام به توسعه تولید تجهیزات آزمایشگاهی با کیفیت و استفاده از محصولات داخلی در آزمایشگاه‌ها کمک می‌کند.

4- ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای ساخت داخل

به منظور تشویق به تولید داخلی و حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان، خرید کالاهای خارجی دارای تولید داخل توسط دستگاههای دولتی براساس مصوبه هیئت وزیران ممنوع شده است. این تصمیم به تعزیز تولید داخلی و تقویت بازار محصولات داخلی کمک می‌کند.

5- حمایت از ساخت بار اول

مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان در راستای رفع نیازهای فناورانه کشور، از تولید بار اول محصولات مهم و استراتژیک مورد نیاز دستگاههای اجرایی مشمول برگزاری قانون مناقصات حمایت می کند. این اقدام به توسعه تولید محصولات مهم و استراتژیک که نیاز به تولید بار اول دارند، کمک می‌کند.

نکته پایانی

حمایت از محصولات ساخت داخل از اهمیت بسیاری برخوردار است. این اقدامات به توسعه تولید محصولات با کیفیت و افزایش رقابت‌پذیری شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان کمک می‌کنند. از طریق اصلاح تعرفه‌های گمرکی و ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای تولید داخل، بازار محصولات داخلی تقویت می‌شود. همچنین، تسهیلات ارائه شده به شرکت‌ها برای توسعه بازار و تجهیزات پیشرفته نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

 

سوالات متداول

  • چگونه می‌توانم از تسهیلات معاونت علمی و فناوری بهره‌برداری کنم؟

برای بهره‌برداری از تسهیلات معاونت علمی و فناوری، شما می‌بایست به وب‌سایت رسمی این معاونت به آدرس Daneshbonyan.ir مراجعه نموده و اطلاعات مربوط به تسهیلات مورد نظر خود را کسب نمایید. سپس، با رعایت شرایط و مقررات معاونت، می‌توانید درخواست خود را ارسال کرده و از این تسهیلات بهره‌مند شوید.

  • آیا اصلاح تعرفه‌های گمرکی تأثیر مستقیمی بر کیفیت محصولات دانش بنیان دارد؟

بله، اصلاح تعرفه‌های گمرکی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر کیفیت محصولات دانش بنیان داشته باشد. با افزایش تعرفه‌های گمرکی برای محصولات وارداتی و کاهش تعرفه‌ها برای مواد و تجهیزات تولید داخلی، تشویق به تولید محصولات با کیفیت و رقابت‌پذیر تر در داخل کشور ایجاد می‌شود.

  • چگونه می‌توانم در نمایشگاه ساخت ایران ثبت‌نام کنم؟

برای ثبت‌نام در نمایشگاه ساخت ایران، شما می‌توانید به وب‌سایت رسمی این نمایشگاه به آدرس Iranlapexpo.ir مراجعه کنید. در این وب‌سایت، شرایط و مقررات ثبت‌نام و اطلاعات مورد نیاز برای شرکت در نمایشگاه موجود است. با رعایت این مقررات، می‌توانید ثبت‌نام خود را انجام دهید.

  • کالاهایی که ممنوعیت خرید خارجی دارند در کدام حوزه‌ها قرار دارند؟

کالاهایی که ممنوعیت خرید خارجی دارند معمولاً در حوزه‌هایی مانند صنعت، فناوری، دفاعی، بهداشت، و موارد مشابه واقع می‌شوند. این کالاها بر اساس مصوبات هیئت وزیران و برای تقویت تولید داخلی و حمایت از صنایع داخلی به لیست ممنوعیت‌های خرید اضافه می‌شوند.

  • چگونه می‌توانم درخواست تولید بار اول را به مرکز شرکتها و موسسات دانش بنیان ارسال کنم؟

برای ارسال درخواست تولید بار اول به مرکز شرکتها و موسسات دانش بنیان، شما می‌بایست به وب‌سایت مرکز مربوط به این موضوع مراجعه کنید و اطلاعات مورد نیاز برای درخواست خود را کسب نمایید. سپس، با رعایت شرایط و مقررات معرفی شده توسط مرکز، درخواست خود را ارسال کرده و مراحل مورد نیاز را انجام دهید.

 

لینک خروجی مفید: شتابدهی در تحقیق و توسعه محصولات دانش بنیان با شتابدهنده نانوپل

دیدگاهتان را بنویسید